ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Girgin, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlamıştır.
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Kutlama Mesajı

   Kahramanlık destanlarıyla dolu şanlı tarihimizde öyle dönüm noktaları vardır ki, sadece bizim için değil tüm insanlık için bir abidedir. Çanakkale Savaşı; milletimizin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde varını yoğunu ortaya koyarak, ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek, tarihin akışını değiştirdiği büyük bir zaferdir. Çanakkale Zaferi, yok olacağı tahmin edilen bir milletin, gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının anıtlaşmış örneğidir. Yine bu zafer, kendisinden güçlü düşman orduları karşısında kazanılmış bir onur savaşıdır. 

Biz, millet olarak 18 Mart 1915´de Çanakkale´de adeta yeniden doğduk. Tarih sahnesinde yerimizi yeniden aldık. 104 yıl sonra bugün de Çanakkale´den ilham alarak millet ve milliyet şuurumuzu daha ileri taşımalıyız. 104 yıl önce canlarını toprakları, bayrakları, dinleri, imanları, namus ve şerefleri için seve seve vermiş dedelerimizden güç alarak, güçlü bir Türkiye´yi hep birlikte yeniden inşa etmeliyiz. Kaç milletin tarihinde Malazgirt’in, Kosova’nın, Mohaç’ın, Mercidabık ve Ridaniye’nin, Prut’un muadili bir zafer, İstanbul’un Fethi gibi bir fetih ve nice kahramanlıklarla dolu nice zaferler vardır.  Bizler sahip olduğumuz bu değerleri bilmeli ve gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Yeni nesiller Çanakkale Zaferi’nin kıymetini bilecek, bu değere sahip çıkacak ve bu zaferden aldığı kuvvetle geleceğe güvenle yürüyecektir. 

   Bu düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. Yıl Dönümünde, Anadolu’nun her köşesinden Çanakkale’ye giderek, ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü şanlı tarihimize altın harflerle yazan Çanakkale şehitlerimizi ve gazilerimizi, bu vatan için gözünü kırpmadan şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla  anıyorum. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Mehmet Ali GİRGİN                                                                                                                                                                                             Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürü