ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5.Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Kumluca’da Başladı.

Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Okullar arası 6. Geleneksel Çocuk Oyunları Müsabakaları Sarıcasu Darıyemezler İlk/Ortaokulu bahçesinde başladı.
5.Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Kumluca’da Başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı, çocuklarımıza ve gençlerimize yeniden hatırlatmak amacıyla başlatılan “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” kapsamında “5. Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” ilçemizde başlamıştır.

Sarıcasu Darıyemezler İlk/Ortaokulunda düzenlenen törenle başlayan oyunlarda öğrenciler geleneksel oyunlar ile eğlenceli anlar yaşadılar.

Programa, Ak Parti İlçe Başkanı Arif Yavuzer, Antalya BBE Meclis Üyesi Ali Kurşunlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürü Erol Koca, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve veliler ve öğrenciler katıldı.

2, 3, 4, 5 ve 9. Sınıfları kapsayan oyunlar çerçevesinde, 20 ilkokul, 20 ortaokul ve 4’ü kız 5’i erkek takımı olmak üzere 6 lise katılıyor.

Öğrenciler 20 Nisan’a kadar atalarımızın oynadığı Yağ Satarım Bal Satarım, Mendil Kapmaca, Tombik ve Yakan Top gibi oyunları oynayacaklar.

Geleneksel Çocuk Şenlikleri’ne ilişkin açıklama yapan Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Girgin; “ Bu oyunlar sayesinde çocuklarımız atalarımızın geçmişte hangi oyunları oynadıklarını öğrenmiş oluyorlar. Biz atalarımızdan öğrendik. Bizde şimdi bu oyunları çocuklarımıza öğretiyoruz ki, geçmişimizle geleceğimiz kopuk kalmasın. Ayrıca, çocuklarımız kazanmayı, kaybetmeyi öğreniyorlar. Kazanınca sevinmeyi, kaybedince üzülmeyi, üzüleni teselli etmeyi, kazananı kutlamayı öğreniyorlar. Böylece toplumsal kaynaşmayı, toplumsal barışı sağlıyoruz.” dedi.   


Oyunlar Geleneksel Çocuk Oyunları Kural Kitapçığı’nda yer alan kurallar ölçüsünde uygulanacaktır.

Oyunlar kapsamında her okulumuzda tüm sınıflar bazında yapılan mücadeleler sonunda her okuldan belirtilen sınıflar düzeyinde 1 şube okulunu temsil etmektedir. Yarışmalarda derece alan takımlarımız için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreninde kupa töreni düzenlenecektir.

03-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-2018