ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Kumluca’da Başladı.

Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Okullar arası Geleneksel Çocuk Oyunları Müsabakaları Salur İO/OO ve Sultan Alparslan İO bahçesinde başladı.  
Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Kumluca’da Başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı, çocuklarımıza ve gençlerimize yeniden hatırlatmak amacıyla başlatılan “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” kapsamında “Kumluca Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” ilçemizde başlamıştır. 

Müsabakaları Salur İO/OO ve Sultan Alparslan İO bahçesinde düzenlenen törenle başlayan oyunlarda öğrenciler geleneksel oyunlar ile eğlenceli anlar yaşadılar. 

Programa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürü Erol Koca, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve veliler ve öğrenciler katıldı. 

2, 3, 4, 5 ve 9. Sınıfları kapsayan oyunlar çerçevesinde, 19 ilkokul, 20 ortaokul ve 9 lise katılıyor. 

Öğrenciler 16 Nisan’a kadar atalarımızın oynadığı Yağ Satarım Bal Satarım, Mendil Kapmaca, Tombik ve Yakan Top gibi oyunları oynayacaklar. 

Geleneksel Çocuk Şenlikleri’ne ilişkin açıklama yapan Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Girgin; “ Bu oyunlar sayesinde çocuklarımız atalarımızın geçmişte hangi oyunları oynadıklarını öğrenmiş oluyorlar. Biz atalarımızdan öğrendik. Bizde şimdi bu oyunları çocuklarımıza öğretiyoruz ki, geçmişimizle geleceğimiz kopuk kalmasın. Ayrıca, çocuklarımız kazanmayı, kaybetmeyi öğreniyorlar. Kazanınca sevinmeyi, kaybedince üzülmeyi, üzüleni teselli etmeyi, kazananı kutlamayı öğreniyorlar. Böylece toplumsal kaynaşmayı, toplumsal barışı sağlıyoruz.” dedi.   

Oyunlar Geleneksel Çocuk Oyunları Kural Kitapçığı’nda yer alan kurallar ölçüsünde uygulanacaktır. 

Oyunlar kapsamında her okulumuzda tüm sınıflar bazında yapılan mücadeleler sonunda her okuldan belirtilen sınıflar düzeyinde 1 şube okulunu temsil etmektedir. Yarışmalarda derece alan takımlarımız müsabakalar sonunda ödüllendirilecek olup yarışmalara katılan her öğrenciye katılım belgesi verilecektir.

03-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-201903-04-2019