ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kumluca'da Öğrencilere Tercih Danışmanlığı Hizmeti Devam Ediyor.

Yükseköğretim Kurumları Giriş Sınavı'nın açıklanmasıyla birlikte Kumluca'da Öğrencilerde Tercih Heyecanı başladı.
Kumluca'da Öğrencilere Tercih Danışmanlığı Hizmeti Devam Ediyor.

Üniversiteye Yerleşecek Öğrenciler İçin Kumluca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan Tercih Komisyonlarının rehberliğiyle öğrencilerde üniversiteye yerleşmek için tercih maratonuna girdi.

Lise son sınıfı tamamlayan öğrencilerimize YKS sonuçları doğrultusunda bir üst eğitim programlarına yerleşmesinde gerekli yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerini sunmak amacıyla, müdürlüğümüz koordinesinde İlçemiz genelinde Tercih Danışmanlığı Komisyonları oluşturulmuştur. Kumluca Halk Eğitim Merkezi ile Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde görev yapan komisyonların yanında liselerimiz bünyesinde de rehber öğretmenlerimiz kanalıyla bu hizmet verilmektedir. 

23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında öğrencilerimiz tercihte bulunabileceklerdir. Uzmanlar, Üniversite tercihlerinde çok fazla seçenek ve koşul olduğunu, adayların bu seçenekler arasında hata yapmadan tercih yapabilmesi için mutlaka destek almaları gerektiğini belirtiyor.Tercihe bulunacak bütün öğrencilerimize kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTİYOR? 

23 Temmuz'da başlayan YKS tercihleri 29 Temmuz'da sona erecek.

 YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? 

Adaylar tercih işlemlerini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT'de150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. 

 

Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2019-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

YKS TABAN PUANLARI, KONTENJANLARI VE BAŞARI SIRALAMASI İÇİN TIKLAYINIZ.

  

TABLO 3 ve TABLO 4 İÇİN TIKLAYINIZ

23-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-2019