ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kumluca’da TÜBİTAK Bilim Fuarları Sergileri Başladı.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında bu yıl öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin yer aldığı Bilim Sergileri Nisan-Mayıs ayları içinde ilçemiz okullarında açılmıştır.
Kumluca’da TÜBİTAK Bilim Fuarları Sergileri Başladı.

Öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergiledikleri  TÜBİTAK  4006 Bilim Fuarları Çerçevesinde  açılışı yapılan Bilim Fuarlarına katılım oldukça yoğun olmuştur.

İlçemizde ilk olarak 8 Mayıs 2018 Salı günü Havva Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi’nin açılışının yapıldığı Tübitak 4006 Bilim Fuarı sergisine Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Çataltepe, Kumluca Cumhuriyet Başsavcısı Tolga Han Altınay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Hayırsever Sedat Avcıoğlu ve kamu kurum ve kuruşlarının temsilcileri ve okul müdürleri katılım sağlamıştır. 

Programın açılış konuşmasını Havva Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi Müdürü Hasan Arıcan yapmış ardından proje koordinatörü ve okulun Fizik Öğretmeni Deniz Karaarslan da Tübitak 4006 Bilim Sergisinde sergilenen projeler hakkında kısa bir bilgilendirme yapmıştır. 

2017–2018 eğitim öğretim yılında ilçemizde Tübitak 4006 Bilim Sergileri alanında hibe alan okullarımız, 80.Yıl Beykonak Ortaokulu(8 Mayıs 2018), Salur Ortaokulu(9 Mayıs2018), Mimar Sinan Ortaokulu(23-24 Mayıs 2018), Ziya Gökalp YBO(10 Mayıs 2018), Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu(10-11 Mayıs 2018), Kasapçayırı Ortaokulu(25 Mayıs 2018), Kumluca Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi(9 Mayıs 2018), Havva Sedat Avcıoğlu Fen Lisesi(8-9 Mayıs 2018) ‘dir. 

Öğrenciler tarafından danışman öğretmenler tarafından hazırlanan projelerin sergilendiği bilim fuarlarında, görevli öğrenciler fuara katılan misafirlere projelerini anlatarak sunum yapmışlardır. Bu yıl Tübitak tarafından sınırlandırılan proje sayısı nedeniyle her okulda sadece 20 proje sergilenecektir. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Girgin, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ilçemiz okullarında sergilenen projelerle öğrencilerimizin somutlaştırdıkları hayallerini inceleme fırsatı bulduklarını bu nedenle öğrencilerimizi, onları çalıştıran öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimizi tebrik etmiş ve başarılar dilediğini ifade etmiştir. Girgin, İlçemizin bu yıl Batı Antalya’daki en fazla proje sahibi ilçelerden biri olduğunu ve ilçemiz adına okullarımızın bu fırsatları öğrencilerimiz için değerlendirmeye çalışmasının çok önemli olduğunu ifade ederek gelecek yıl bu sayının artarak devam edeceğini söylemiştir.