ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kut’ül Amâre Zaferi Kutlama Programı Yapıldı.

Kut’ül Amâre Zaferi’nin 101.yıl dönümü, 04 Mayıs 2017 Perşembe günü  saat 14.00’te Kumluca Sosyal Bilimler Lisesinin düzenlediği programla kutlandı.
Kut’ül Amâre Zaferi Kutlama Programı Yapıldı.

Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi spor salonunda yapılan programa Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Belediye Meclis Üyeleri Dilek Cengiz ve Sait Kaya, Ak Parti İlçe Başkanı Arif Yavuzer, MHP İlçe Başkanı Yücel Kaplan, İlçe Müftüsü Hacı Kahraman, Gençlik Hizm. ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Türk tarihinde önemli bir başarı olma hüviyetine sahip olan, milletimizin büyük özveri, kahramanlık, yüksek sevk ve idaresi neticesinde kazandığı eşsiz zafer, Kut’ül Amâre Zaferi’nin 101.yılının daha iyi anlaşılması amacıyla düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açılış konuşmasını yapan Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Durmuş Yavuzer, Kut´ül Amâre Zaferi´nin unutulmaması gereken bir zafer olduğunu vurguladı. Kut’ül Amâre’nin tarihsel sürecini anlattığı konuşmasında 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir destan olduğunu dile getirdi.“Kut’ül Amâre; Birinci Dünya Savaşı´nda Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkânsızlıklar içinde, Çanakkale´den sonra İngilizlere karşı kazandığı ve bir tümeni bütün personeli ile birlikte esir aldığı eşsiz bir zaferdir.” dedi. Kut’ül Amâre Zaferi’nin Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerinden birisi olduğunu kaydeden Yavuzer, İngilizlerin tarihlerindeki en büyük hezimetlerden birisini bu savaşta yaşadığını söyledi. Bugün 101. yıl dönümünü kutladığımız ‘Kut’ül Amâre Zaferi’nin önemini çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. Çanakkale’yi,  nasıl her 18 Mart’ta tekrar yaşıyorsak ve canlı tutuyorsak, İngiliz baskısıyla unutturulan Kut’ül Amâre Zaferi’ni unutmamalı, unutturmamalıyız.” dedi.

 

Öğrenciler tarafından hazırlanan Kut´ül Amâre Zaferi konulu tiyatral gösterinin sunulduğu, program, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Program gösterinin ardından sona erdi.

05-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-2017