ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Kantin Ve Yemekhane İşletmecilerine Ve Çalışanlarına, “Gıda Güvenilirliği ve Hijyen Eğitimi” Verildi

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, satışa ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliğini sağlamak amacıyla 6 Mart 2019 Çarşamba günü Sultan Alparslan İlkokulu Konferans Salonu’nda saat 16.00’da eğitim düzenlendi.
Okul Kantin Ve Yemekhane İşletmecilerine Ve Çalışanlarına, “Gıda Güvenilirliği ve Hijyen Eğitimi” Verildi

Kumluca Tarım ve Orman Müdürlüğü İle Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ortaklaşa düzenlediği eğitime okullarda kantinlerde ve yemekhanelerde çalışan personellerden oluşan 84 kişi katıldı. 

Eğitime katılan katılımcılara Kontrol Görevlisi Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Serhat Kula tarafından"Gıda Güvenliği ve Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Gereklilikleri", "İnsan Sağlığının Korunması"," Okul Çocuklarının Beslenmesi" ve "Personel Hijyeni" konularında katılımcılar bilgilendirildi.

Eğitimin açılışına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüzü Sayın Habib İlaslan katılmış olup proramın başında yaptığı açılış konuşmasında:" Ülkemizde halk sağlığı, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunmasını da dikkate alarak çiftlikten sofraya gıda güvenilirliğini sağlamaya çalışmaktır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız söz konusu olduğunda bu durum bir kat daha artmaktadır.  Çocuklarımız zamanlarının büyük bir bölümünü okullarında geçirmekte ve en az bir öğünlerinde beslenmelerini bu eğitim kurumlarının bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerden sağlamaktadır. Dolayısıyla bu gıda işletmelerinin hijyen şartları önem arz etmektedir. Bu işletmelere düzenli olarak denetim ve kontrollerimiz devam etmekle birlikte bugün verdiğimiz eğitimle işletme sahiplerinin ve orada çalışanların bilgilerini güncelleyerek bilinçli çalışmalarını sağlamayı amaçladık. Eğitim veren arkadaşlarımızı dikkatle dinleyen ve öğrendiklerini uygulamaya geçirecek olan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

08-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-201908-03-2019