ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Spor Salonu Yapımı Yararına Deve Güreşi Organizasyonu Yapılacak.

İlçemizde geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek Deve Güreşi Festivali öncesi, Kaymakam Dr. Polat Kara başkanlığında toplantı yapıldı. 
Spor Salonu Yapımı Yararına Deve Güreşi Organizasyonu Yapılacak.

Kumluca Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Kaymakam Dr. Polat Kara, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Gençlik Hizmetleri Spor  İlçe Müdürü Erol Koca, Kumluca Deveciler Derneği Başkanı Ahmet Karakuş, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve tertip komitesi üyeleri katıldı. 

Toplantıda konuşan Kumluca Kaymakamı Dr. Polat Kara, ilçede geleneksel hale gelen deve güreşlerinin bu yılda 22 Ocak tarihinde yapılacağını, bu konuda neler yapılabilir konusunda fikir alışverişinde bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.  Deve güreşlerinin ilçede hem spor, hem de bir hobi olarak yapıldığını, ayrıca deve güreşi geleneğinin bir yörüklük kültürü olduğunu ifade eden Kaymakam Kara, deve güreşleri sayesinde ilçede bir çok hayırlı ve güzel hizmete de imza atıldığını belirtti.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da, deve güreşinin Kumluca’da markalaşan bir değer olduğunu ve Akdeniz Bölgesinin en büyük deve güreşinin Kumluca’da yapıldığını söyledi.  Bu yıl 11’incisi yapılacak güreşlerin geleneksel hale geldiğini ifade eden Çetinkaya, “Bugüne kadar deve güreşleri, ilçemizde bir çok güzel hizmetin kazandırılmasına vesile olmuştur. Bunlar içinde devlet hastanesi, emniyet hizmet binası, okullar, fakülte ve yüksekokul binaları gibi bir çok hizmet vardır. Bu yılda yine güreşlerimizden elde edilecek gelirle ilçemizin ilk lisesi Gül-Çetin Kaur Anadolu Lisesine bir spor salonu yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Bir yörük kültürü olan, gelenek ve göreneklerimizin gelecek nesillere aktarıldığı bu deve güreşimiz sayesinde ilçemiz yine güzel bir hizmete kavuşacaktır.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin de yapılacak deve güreşiyle ilçenin ilk lisesine spor salonu yapılacak olmasının eğitim camiası olarak kendilerinin sevindirdiğini belirterek, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Yapılması planlanan spor salonunun şehir merkezinde olması dolayısıyla, sadece Gül-Çetin Kaur Lisesine değil, ilçedeki bir çok sportif etkinlikte kullanılabileceğini kaydeden Girgin, salonun yapımına destek konusunda Gül-Çetin Kaur Lisesi mezunlarının da mezun oldukları okula bir vefa borcu olarak gereken desteği sağlayacaklarına inandığını belirti. 

Kumluca Devecileri Koruma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş da, bugüne kadar yaptıkları görüşmelerde, güreşlere Kumluca başta olmak üzere, Demre, Antalya, Aydın, Muğla, İzmir ve Denizli’den, aralarında Türkiye’nin en ünlü güreş develerinin yer aldığı yaklaşık 100 civarında devenin katılmasını beklediklerini belirtti. 

Toplantıda ayrıca, güreş tertip komitesinin oluşturulması, güreşlerin ana sponsoru, güreş bilet fiyatları ve güreş ile ilgili yapılacak çalışmalar ele alınarak karara bağlandı. 

04-01-201704-01-2017