ANTALYA KUMLUCA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TIMSS Sınavı İlçemizde Yapıldı.

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu IEA’nın düzenlemiş olduğu Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) kapsamında ilçemizde sınav uygulaması gerçekleşti.
TIMSS Sınavı İlçemizde Yapıldı.

IAE tarafından düzenlenen ve dört yıl arayla yapılan "TIMSS Sınavı" İlçemiz Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu´nda pilot uygulama olarak 10-11 Nisan tarihleri arasında yapıldı.

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IAE) tarafından düzenlenen  ve dört yıl arayla yapılan TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması - Trends In International Mathematics and Science Study) sınavına Antalya´yı temsilen ilçemiz Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu’nda 88 öğrenciye uygulandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İlçemizde uluslar arası alanda yapılan bir sınav uygulamasının yapılıyor olmasının eğitim adına doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum, dedi.

TIMSS Nedir?

TIMSS - Trends In International Mathematics and Science Study: Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması

Öğrencilerin matematik ve fen alanında kazandıkları bilgi ve becerilerin  değerlendirmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır. Uluslararası Eğilim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (International Association for the Evoluation of Edcational Achievement) IEA´nın bir projesidir.

Dünyadaki en büyük ve en kapsamlı uluslararası öğrenci başarılarını değerlendirme çalışmasıdır. 5. ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanır ve 4 yılda bir yapılır.

TIMSS, öğrenci başarılarındaki eğilimleri izlemekte ve ulusal eğilim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemektedir. ABD Eğitim Bakanlığı, İngiltere Eğitim Araştırma Kuruluşu, Boston Callege ve katılımcı ülkeler tarafından finansal olarak desteklenmektedir.

TIMSS Sınavı ilimizde iki okulda uygulanmakta olup ilçemizde başarı ile gerçekleştirildi.

 12-04-201812-04-201812-04-201812-04-2018